Sportujte ještě chytřeji aneb propojení funkčního prádla s chytrými hodinkami

Dnešní doba nabízí řadu chytrých technologií, které nám umožňují mít dokonalý přehled o sportovních aktivitách a které při sportu sledují naše zdraví. Jedním z příkladů jsou chytré hodinky, jež se mezi sportovci těší obrovské oblibě. Vzhledem k tomu, že se ve světě sportu neustále vyvíjí nové technologie, i chytré hodinky přinášejí více a více možností, například možnost propojit funkční prádlo s chytrými hodinkami a senzory.

Sport ve funkčním oblečení.

Jaké jsou výhody termoprádla při sportu?

Funkční prádlo je spojené s celou řadou výhod, a to i ve chvíli, kdy nemá integrované senzory. Pokud chcete ze sportu vytěžit maximum a cítit se během pohybu co nejkomfortněji, rozhodně doporučujeme po funkčním termoprádle sáhnout. Jaké jsou jeho hlavní benefity?

  • Termoregulace a odvod vlhkosti: Jednou z klíčových výhod termo oblečení je, že reguluje teplotu těla. Funkční prádlo díky použitým materiálům nenasává pot, ale rychle ho odvádí od pokožky, čímž tělu pomáhá stabilizovat teplotu.
  • Komfort: Kromě toho, že funkční prádlo udržuje tepelný komfort, je také navrženo tak, aby vám při sportu poskytlo co možná největší pohodlí. Správně zvolené funkční spodní prádlo se nezařezává a netlačí, a navíc snižuje tření.
  • Antibakteriální účinky: Dalším kladem sportovního oblečení je skutečnost, že redukuje zápach a také eliminuje růst bakterií.

Co je to funkční prádlo?

Funkční prádlo tvoří základní vrstvu sportovního oblečení. Jeho úkolem je odvádět vlhkost od těla ven, čímž napomáhá k tomu, abyste byli při sportu v suchu a neprochladnuli. K odvádění vlhkosti od těla dochází díky speciální úpravě a tvaru vláken, která nepohlcují vlhkost. Nejčastěji se k výrobě funkčního prádla používá polyester (PES) nebo polypropylen (POP).

Funkce chytrých hodinek a senzorů

Chytré hodinky v současné době nabízejí opravdu nepřeberné množství sportovních i univerzálních chytrých funkcí. K univerzálním funkcím patří například zobrazení času, kalendář, budík, stopky, možnost telefonování a psaní SMS zpráv, hudební přehrávač a podobně. A jaké jsou základní sportovní funkce chytrých hodinek?

  • Měření ušlé či ujeté vzdálenosti,
  • měření spálených kalorií,
  • měření srdečního tepu,
  • monitorování konkrétních sportů,
  • upozornění na nezdravě dlouhou neaktivitu,
  • monitorování kvality spánku,
  • GPS sledování trasy a navigace,
  • senzor rychlosti,
  • senzor teploty apod.
Chytré hodinky vám při sportu poskytnou řadu cenných informací. 

Propojení sportovního oblečení s chytrými hodinkami

Výhody funkčního prádla a hlavní funkce chytrých hodinek jsme si už přiblížili. Mnozí sportovci si dnes sportování bez smart hodinek a samozřejmě i vhodně zvoleného sportovního oblečení neumí představit. Někteří výrobci tak šli ještě dále a rozhodli se propojit funkční prádlo se senzory a chytrými hodinkami.

I když jsou tyto technologie ještě v rané fázi vývoje, už dnes na trhu najdete sportovní oblečení s integrovanými senzory i chytré hodinky, které nabízejí možnost připojení k tomuto funkčnímu prádlu. 

Termo prádlo s integrovanými senzory

Integrované senzory se dnes uplatňují nejen v oblasti pracovního oblečení, ale také toho funkčního na sport. V závislosti na konkrétním typu chytrého oblečení umožňují integrované senzory například sledovat rychlost a vzdálenost, pohyby svalů a náklon těla nebo poskytovat informace o aktuální tepové frekvenci či o teplotě a vlhkosti pokožky.

Mezi výrobce chytrého oblečení s integrovanými senzory patří například značky Hexoskin, Athos nebo Myontec. Funkční oblečení vybavené senzory je možné propojit se smartphonem nebo s chytrými hodinkami. Tato technologie najde využití nejen při sportu, ale také třeba ve zdravotnictví, vědě a výzkumu.

Synchronizace funkčního prádla s mobilním telefonem

Jak už jsme nastínili výše, údaje, které senzory zabudované v látce funkčního oblečení shromáždí, je možné bezdrátově přenášet do chytrého telefonu, kde je majitelé chytrého oblečení mohou posléze analyzovat a využívat k poskytování zpětné vazby.

Přenos dat z funkčního prádla do chytrých hodinek

Kromě chytrého telefonu je možné konkrétní typy funkčního prádla s integrovanými senzory propojit také s chytrými hodinkami. Umožňují to například některé modely chytrých hodinek značky Apple nebo Garmin, jež patří k předním světovým společnostem v oblasti nositelné fitness elektroniky.

Díky možnosti propojení senzorů s chytrými hodinkami mohou uživatelé sledovat a analyzovat data získaná z funkčního oblečení přímo na svých chytrých hodinkách.

Sportujte ještě chytřeji. Zdroj: Hendrik Morkel

Propojení hodinek Garmin se sportovním oblečením

Výše jsme zmínili, že k hodinkám, které je možné synchronizovat s řadou externích senzorů, se řadí také chytré hodinky Garmin. Ty jsou obecně kompatibilní s ANT+ a některé modely podporují i technologii Bluetooth Smart. Co to znamená?

Že jsou schopné komunikovat s velkým množstvím externích senzorů, a to včetně těch integrovaných ve funkčním oblečení. Pokud však chcete tuto možnost využít, je vždy nutné ujistit se, že je oblečení s integrovanými senzory kompatibilní s danými chytrými hodinkami a využívá stejný protokol pro přenos dat.

Chytré oblečení a aplikace pro sledování výkonu a plánování tréninků

V současné době existuje hned několik mobilních aplikací, které jsou navrženy tak, aby umožnily propojení ať už s chytrými hodinkami nebo s chytrým oblečením se senzory. Tyto praktické mobilní aplikace sportovcům umožňují analyzovat data, nastavit si sportovní cíle, sledovat pokrok nebo třeba plánovat tréninky.

O jaké aplikace se jedná? Příkladem jsou Runtastic, Endomondo nebo Strava.  

Sdílet: