Polyamid

Co byste měli vědět o…

Jedním z nejznámějších představitelů polyamidového vlákna je silon. Polyamid je oblíbený materiál pro výrobu funkčního oblečení především pro svou pevnost a vysokou únosnost. Pevnost polyamidu je mezi umělými vlákny opravdu jedna z největších, což mimo jiné zajišťuje i vysokou odolnost vůči odření a trhání. Oblečení z těchto vláken tedy vydrží dlouhou dobu i tvrdé zacházení. Navzdory své pevnosti jsou vlákna i pružná a oblečení se téměř nemačká. Dobře tedy sedí na těle a hlavně údržba je jednoduchá.

Co si obléct?

Z polyamidu je vhodné nosit především oblečení pro běh, pánské a dámské spodní prádlo či plavky. S jinými materiály se používá především pro zpevnění zatěžovaných míst (špičky a paty bavlněných ponožek).

Tílko z polyamidu Triumph
Dámské tílko z polyamidu Triumph

Základní vlastnosti polyamidu

  • pevnost vlákna
  • odolnost vůči odření a trhání – vydrží časté a hrubé zacházení
  • minimální přijímání vlhkosti – rychleschnoucí
  • vlákna se téměř nemačkají – snadná údržba

Víte, že…?

V roce 2009 se ve světě vyrobilo 3,5 milionů tun polyamidových vláken, z toho asi 600 tisíc tun v Evropě. V témže roce se asi z poloviny vyrobily punčochy a sportovní oděvy, 26 % se použilo na technické textilie (dopravní pásy, lana, sítě, filtry, chirurgické nitě) a 20 % na podlahoviny.

Údržba polyamidu

Na rozdíl od většiny vláken, polyamidové oděvy mají praní rády. Čím častěji se perou, tím více se zvyšuje jejich trvanlivost. Při žehlení nesmí teplota žehličky přesáhnout 120°C.

Základem je řídit se pokyny na údržbu uvedených na každém oděvu.

Byla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Sdílet: