Merino vlna

Trocha historie

Merino vlna původně pochází ze španělských ovcí, které byly vyšlechtěny kolem roku 1700. Ty se postupem času rozšířily do celého světa. Díky tomuto rozšíření se ovce a tedy i vlna přizpůsobila náročným klimatickým podmínkám a získala tak oproti klasické vlně jedinečné vlastnosti, které se využívají k výrobě funkčního prádla.

Co je to micron?

Micron je jednotka, kterou se označuje jemnost vlny. Čím je vlna jemnější, tím méně má micronů. Lidé s citlivou pokožkou by si proto měli vybírat vlnu s co nejmenším počtem micronů. Merino vlna má pouhých 16 micronů (ve zpracování výrobce Lasting), což je ve světě vlny opravdu málo. Vlna se stříhá z ovčí náprsenky (místo pod krkem), kde je opravdu nejjemnější. Další varianty jsou 18 a 20 micronů, nicméně místo hebkosti pomalu nastupuje kousavost.

Ovce z Merino chovu

Jiné zajímavosti

Zajímavou vlastností merino vlny je tzv. samočisticí efekt. Vlna obsahuje malé množství vlnotuku – lanolínu, který vlnu chrání před znečištěním a vzniká tak samočisticí efekt (samozřejmě pokud se vyválíte v blátě, lanolín na to stačit nebude).

Chcete, aby Vám Vaše funkční oblečení vydrželo co nejdéle? Podívejte se jak na to.

Byla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Odkaz na českého výrobce oblečení z Merino vlny najdete zde.

Sdílet: