Konopí

Trocha historie

Konopí je jedna z nejstarších a nejsilnějších přírodních tkanin. Její počátek se datuje někdy kolem roku 2000 před naším letopočtem. Prvotní zmínky lze nalézt ve starověkém Egyptě, ovšem k její kultivaci došlo na území centrální Asie. V té době byla tato rostlina nazývaná „ma“ a využívána především na výrobu lan, oblečení a papíru.V průběhu času se konopí začalo používat po celém světě. V Evropě především jako léčivo a později pro výrobu papíru. V době mezi Americkou revolucí a druhou světovou válkou bylo konopí jedna z nejdůležitějších rostlin v Americe. Až do 21. století však konopí pomalu začalo upadat v zapomnění.

Rozdíl mezi konopím a marihuanou

Důležité je rozlišovat mezi technickým (industriálním) konopím, používaným na výrobu oblečení, koberců, papíru,… a drogou marihuanou (indické konopí). Technické konopí neobsahuje THC (Tetrahydrocannabinol), což je v naší zemi zakázaná psychotropní látka. Nemusíte se tedy bát, že po oblečení trička z konopí budete mít opravdu veselý den.

Pěstování

Co se týká pěstování, je konopí vysněná rostlina. Její růst je velice rychlý, hojný a roste prakticky bez nutnosti časté péče. Samo o sobě je rezistentní vůči hmyzu, čímž se nemusí na farmách používat zbytečné pesticidy a hnojiva. A jako by toho nebylo málo, konopí vyprodukuje až 3x více vlákna na 1 akr než bavlna.

Konopí

Co byste měli vědět

Konopí je prodyšné, póry v látce přirozeně umožňují zadržet vzduch u těla. Tím se vzduch ohřeje a oblečení je tak v zimním počasí teplejší. Zároveň však póry zvládnout odfiltrovat jak pot, tak páry z potu pryč (vysoká savost). Antibakteriální a antiseptické vlastnosti jí umožňují odolávat plísním a tlumit kožní onemocnění. Tyto vlastnosti určitě oceníte minimálně u ponožek. Oblečení je velice pevná a vydrží i trochu hrubší zacházení. Vysoká ochrana proti UV záření rovněž stojí za zmínku (cca 95 – 100%).

Co nosit?

Oblečení je vhodné pro volný čas a cestování. V létě oceníte chladivý povrch a odvod potu. V zimě naopak jeho termoizolační vlastnosti.

Tričko Hempie

Hempie

Víte, že…?

První americká vlajka byla vytvořena z konopí. Nebo že dokonce známá deklarace nezávislosti je napsaná na konopném papíru? Konopí příznivě působí na popáleniny a z toho důvodu je využíváno v některých nemocnicích. Důkazem toho je fakt, že jak George Washington, tak Thomas Jefferson pěstovali konopí na svých farmách.

Chcete, aby Vám Vaše funkční oblečení vydrželo co nejdéle? Podívejte se jak na to.

Byla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Sdílet: