Bambus

Možná se to na první pohled nezdá, ale bambus je využíván již přes 7000 let. První výrobky, na které byl bambus použit byly šipky, papír, stavební materiál a dokonce i knihy. Prakticky se jedná o věci které potřebujeme každý den, což dokazuje jeho užitečnost. První zpracování proběhlo jak jinak než v Číně, odkud se rozšířil do Evropy v roce 1827.

Jak se pěstuje bambus?

Co se týká životního prostředí a pěstování, je bambus bezproblémová rostlina a to z toho důvodu, že jednak je to nejrychleji rostoucí rostlina na světě (vyroste až několik desítek cm za 1 den) a jednak je pěstován na bambusových farmách bez pesticidů a hnojiv. Jeho vysoká využitelnost mu zajistila pěstování téměř po celém světě.Bambus nemá rád zimu, takže ho nenajdete akorát na Antarktidě a v Evropě.

 Co byste měli vědět o bambusu

Bambusový les
Bambusový les

Bambus je stejně jako Merino vlna jedním z přírodních materiálů, používaných k výrobě funkčního oblečení, papíru, rohožek nebo třeba lešení. Jedná se o ekologicky přínosnou rostlinu s řadou speciálních vlastností. Jako příklad lze uvést vysokou absorpční vlastnost, odvod potu, antialergennost a antibakteriálnost (podrobné info najdete zde). Díky svým vlastnostem je označován jako “smart fiber” nebo-li “chytré vlákno”. Bambus potenciál, zařadit se mezi první desítku nejpoužívanějších materiálů pro výrobu funkčního oblečení.

Bambusové oblečení

Bambus na dotyk působí neuvěřitelně jemným a chladivým dojmem. Je proto zvláště vhodný do teplejšího prostředí a speciálně ho ocení lidé s citlivou či alergickou pokožkou. Jedny z jeho přednostních vlastností jsou výborný odvod potu a mechanická výdrž. Pokud k tomu přidáme i prodyšnost a termoizolační schopnosti, máme oblečení vhodné téměř ke všemu a to jak v oblasti sportu a outdooru, tak v oblasti volného času a cestování.

Tričko Go crazy today z bambusu, BlackOne s.r.o.
Tričko Go crazy today z bambusu, BlackOne s.r.o.
Tričko Lizard z bambusu, BlackOne s.r.o.
Tričko Lizard z bambusu, BlackOne s.r.o.
Tričko Stop malaria z bambusu, BlackOne s.r.o.
Tričko Stop malaria z bambusu, BlackOne s.r.o.

Víte, že…?

Bambusu existuje několik tisíc druhů, pro výrobu textilu se však používá typ, který neslouží jako potrava chráněných druhů zvířat např. Pandy velké.

Údržba bambusového oblečení

Vždy dodržujte pokyny výrobce uvedené na každém oděvu. Látku lze díky její pevnosti prát při nízkých teplotách bez použití aviváže. Ovšem praní v ruce je někdy rychlejší a efektivnější.

Sušičku vlákno rovněž vydrží a se žehlením si nemusíte dělat hlavu. Prakticky stačí oblečení pověsit – vyhladí se samo a přitom neztratí svůj tvar.

Základní vlastnosti bambusu

  • Antibakteriální – bambus obsahuje látku „bamboo-kun“, která mu pomáhá odolávat různým druhům bakterií, plísním a kvasinkám. Nepříjemný pach z potu je tvořen právě těmito bakteriemi. Nošením bambusového oblečení by se měl tento zápach neutralizovat.
  • Antialergenní – přírodní materiály jsou pro tělo více přirozené, než syntetické. Z toho důvodu je bambus na dotyk jemný a příjemný. Mohou ho nosit lidé s citlivou pokožkou, včetně alergiků.
  • Velmi savý – bambus je neuvěřitelně savý materiál, díky čemuž i rychle roste. Odvod potu je cca 3–4 krát rychlejší než u bavlny, čímž se tělo udržuje v suchu a v pohodě.
  • Termoregulační a prodyšný – bambus je plný mikroděr a spár, přes které reguluje tělesnou teplotu. V létě dokáže tělo ochladit až o 3 stupně. V zimě naopak uchovává teplo. Sám o sobě je na dotek hladký a chladivý.
  • Pevný a stálý – bambus má kulaté a hladké vlákno, čímž se hůře odírá a zároveň si zachovává tvarovou stálost. Při správném zacházení by tak oblečení mělo vydržet dlouhá léta.

Sdílet: