Siltex

Co byste měli vědět o…

 • Vědecká definice: Siltex je polypropylenové vlákno modifikované antibakteriálním aditivem na bázi biogenních iontů stříbra.
 • Laická definice: Polypropylenová vlákna jsou sami o sobě odolná vůči bakteriím, plísním a navíc jsou antialergenní. Přidané ionty stříbra pomáhají vláknu neutralizovat různé bakterie a plísně, a zároveň redukují tělesné pachy a udržují biologickou rovnováhu pokožky.

Vlákna mají nízkou hmotnost, navzdory tomu jsou však velmi pevná a vyznačují se odolností vůči oděru. Na oděvy ze siltexu se hůře váží nečistoty, takže se oblečení snadněji udržuje.

Co si obléct?

Nepříjemný pot je od pokožky rychle odsáván, což je jeden z důvodů, proč je oblečení ze Siltexu vhodné k profesionálnímu či rekreačnímu sportování. Siltex je velice oblíbený díky své jemnosti a pocitu chladu. Vlákno je schopné odvádět nepříjemný pot a to z něj dělá vhodnou volbu k profesionálnímu i rekreačnímu sportování.

Univerzální triko MTD ze siltexu

Pánské spodky MSP ze siltexu

Víte, že…?

Siltex se používá při výrobě podlahových krytin. Výrobky konkrétně šetří namáhání podlah.

Chcete, aby Vám Vaše funkční oblečení vydrželo co nejdéle? Podívejte se jak na to.

Sdílet:

3 komentáře

 1. eva · 24 října, 2012

  Ale je to veľmi nepríjemné na tele a trochu drsné, kúpila som si drahé tričko Lasting MALA a nedá sa nosiť…z bavlneným tričkom sa to nedá ani porovnať

 2. eva · 24 října, 2012

  Asi 20 % polypropylenu se produkuje jako textilní vlákno, s průmyslovou výrobou se začalo koncem 50. let minulého století v Itálii. Světová spotřeba textilních PP výrobků dosáhla po prudké expanzi v roce 2005 až 6 milionů tun ročně, v roce 2009 se však snížila (hlavně pod vlivem krize ve stavebním sektoru) na 2,6 milionu tun (60 % filamentů a 40 % staplových vláken)[1] a cca. 1,5 milionů tun fóliových pásků.

  Výchozí surovina k výrobě jsou odpady vzniklé při zpracování ropy, polypropylen je proto levnější než ostatní syntetické materiály. Polymerizovaná hmota se taví a dlouží při teplotě do 200 °C.

  Během tohoto procesu se často přidávají barviva, protože hotové vlákno se dá jen velmi obtížně barvit.

  Koberec ze stoprocentní PP příze
  Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]
  Polypropylen je nejlehčí ze všech textilních vláken (0,91 g/cm³), vlákno je odolné proti chemikáliím, má velmi dobrou pevnost v oděru, minimální navlhavost, nízký sklon k nabíjení statickou elektřinou a ke žmolkování. V omaku se PP vlákna neliší od ovčí vlny.

  K nevýhodám patří nízká schopnost zotavení po deformaci, malá odolnost proti účinkům světla a vyšších teplot.[2]

 3. eva · 24 října, 2012

  No, presne, tu to je- na omak je to ako ovčia vlna…a tá sa nedá nosiť, pretože hryzie