3. vrstva

Ochranná vrstva tvoří bariéru mezi vámi a okolím. Měla by být větru a vodě odolná, a nejlépe odolná i vůči oděru. Nesmí propustit vítr, který by vás mohl nepříjemně ochladit a zároveň musí být prodyšná a pustit ven pot, který z vaší pokožky odvádějí předchozí vrstvy. Právě z tohoto důvodu je nutné vybrat správnou ochrannou vrstvu a zaměřit se na míru prodyšnosti (propustnost). I přes všechen moderní materiál a technologie, třetí vrstva je vždy kompromisem mezi odvodem potu a udržením větru a vody venku. Nikdy není 100% v obou funkcích.

Co nosit?

Softshellová bunda Stoic Welder LoPři výběru je vhodné určit, v jakém prostředí se budete pohybovat. Nadšení horolezci nejspíše dají přednost menší prodyšnosti a uvítají udržení větru a vody venku. Na druhou stranu pro pohyb v zasněžených městech (kde je možné použít deštník) je lepší dát přednost odvodu potu (větší prodyšnost). Stejně jako v případě 2. vrstvy je lepší zvolit lehce volnější oblečení, aby se vytvořil prostor mezi vrstvami pro odvod potu. Věřte tomu, že těsná 3. vrstva vás ve většině případů více nezahřeje. Právě naopak, více pocítíte nepříjemné venkovní počasí.

Materiál

Lehké softshellové bundy jsou v letních a podzimních klimatech to pravé. Nejsou zcela odolné proti vodě a větru, ale hezky odvádí vlhkost z předchozích vrstev do okolí, jsou příjemné, lehké a cenově přijatelné.

Hardshell je pevný materiál, který je odolný vůči vodě a zvládne i částečně odvádět vlhkost. Základním prvkem je speciální propustná membrána, která zadržuje vodu venku a zároveň propustí páru do okolí (je schopen „dýchat“). Obvykle čím je materiál dražší, tím více je schopen „dýchat“ a zároveň nepromoknout. Příkladem je například materiál Gore-tex.gore tex

Sdílet: